Home » Temel Almanca Dersleri » Almanca Basit Cümleler

Almanca şahıs zamirleri ve basit cümleler, 9. sınıf Almanca basit cümleler, 10. sınıf Almanca cümle örnekleri, Almanca cümle kurulumu.

Değerli arkadaşlar, bir önceki dersimizde Almanca şahıs zamirlerini öğrenmiş ve bu şahıs zamirleriyle ilgili nasıl Almanca basit cümleler kurabileceğimizi de bir sonraki derste göreceğimizi söylemiştik.

İşte şimdi bir sonraki dersimizle karşınızdayız.Bundan bir önceki ALMANCA ŞAHIS ZAMİRLERİ adlı dersimizi okumayan arkadaşlar eğer bilmiyorlarsa Almanca şahıs zamirleri adlı dersimizi okusunlar.

Çünkü Almanca’da şahıs zamirlerini ve şahıs zamirleriyle birlikte kullanılan yardımcı fiilleri bilmezseniz doğru cümleler kuramazsınız.

Bundan bir önceki dersimizi (Almanca şahıs zamirleri) okumak için BURAYA TIKLAYINIZ (yeni pencerede açılır)

Şimdi konumuza geçelim.

Şimdi Almanca şahıs zamirlerini ve yardımcı fiillerimizi kullanarak Almanca basit cümleler kurmaya başlayalım.

almanca-basit-cumleler

almanca-basit-cumleler

Sizler de bu tür örnekleri çoğaltabilirsiniz. Bunlar Alman dilindeki en basit cümle yapılarıdır. Derslerimiz ilerledikçe daha farklı ve karmaşık cümle yapılarını da çok kolay bir biçimde öğrenecek ve günlük yaşamda rahatça Almanca konuşabileceksiniz.

ALMANCA TÜRKÇE
Ich bin Lehrer Ben öğretmenim
Ich bin Arzt Ben doktorum
Du bist Lehrerin Sen öğretmensin (bayan öğretmen)
Du bist Arzt Sen doktorsun
Ich bin Muharrem Ben Muharrem’im
Er ist Ömer O Ömer’dir
Wir sind Fuβballspieler Biz futbolcuyuz
Ihr seid Muharrem und Samet Siz Muharrem ve Samet’siniz
Sie ist Lehrerin O öğretmendir (bayan)
Wir sind Journalisten Biz gazeteciyiz
Sie ist Krankenschwester O hemşiredir

 

Yukarıda verilen örnek cümlelerde şahıs zamirini yani özneyi ve diğer kelimeleri değiştirerek çok daha farklı onlarca farklı cümle elde edebilirsiniz.

Bu gördüklerimiz Almanca basit düz cümlelerdir.

Bir sonraki dersimizde Almanca basit soru cümlelerini göreceğiz.

Almanca basit soru cümleleri adlı dersimizi okumak isterseniz BURAYA TIKLAYINIZ (yeni pencerede açılır)About

Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica