Home » İngilizce Zamanlar » İngilizce Simple Present Tense, İngilizce Geniş Zaman

İngilizce Simple Present Tense konu anlatımı, İngilizce Geniş Zaman konu anlatımı, İngilizce Simple Present Tense ders anlatımı, İngilizce Geniş Zaman dersi, İngilizce Simple Present Tense örnek cümleler, İngilizce Geniş Zaman örnek cümleler, İngilizce Simple Present Tense 6. sınıf 7. sınıf 8. sınıf 9. sınıf ,İngilizce Geniş Zaman, İngilizce Geniş Zaman örnek Cümleleri, İngilizce Simple Present Tense cümleler, ingilizce 6. sınıf, ingilizce 7. sınıf, ingilizce 8. sınıf, ingilizce 9. sınıf, İngilizce Simple Present Tense dersi anlatımı, İngilizcede geniş zaman örnek cümleler, geniş zaman konu anlatımı İngilizce, İngilizce’de Simple Present Tense geniş zaman soru cümleleri

Simple Present Tense Konu Anlatımı

İngilizce geniş zaman konu anlatımı

Bu İngilizce dersimizde İngilizce geniş zaman ve geniş zamanda cümleler konusuna giriş yapacağız.
Geniş zaman ingilizce’de Simple Present Tense olarak ifade edilir.Bunu ezberleyiniz.
Geniş zaman günlük hayatta en çok kullanılan en sık kullanılan zamandır.Günlük hayatta kurduğumuz cümlelerde bu zamanı sık sık kullanırız.Geniş Zaman, günlük konuşmalarımızda en sık kullandığımız zamanlardan biridir.
İngilizce’de de Simple Present Tense oldukça önemli bir zamandır, mutlaka iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir.
İngilizce konuşmalarda da sık sık kullanılması icap edecektir.
Biz, bu dersimizde Simple Present Tense Affirmative yani olumlu cümleleri göreceğiz.İngilizce’de 12 Tense (zaman) vardır ve bizler bu zamanları işlerken olumlu düz cümleleri, olumsuz düz cümleleri ve olumlu-olumsuz soru cümlelerini ayrı ayrı başlıklar halinde göreceğiz.

Simple Present Tense Nerelerde, Hangi Cümlelerde Kullanılır

Geniş zaman bir işin, bir eylemin her zaman veya zaman zaman, genellikle, belirli periyotlarda, sık sık yapıldığını, mesela bazı şeylerin alışkanlık haline getirildiğini ve benzer şeyleri anlatmak için kullanılır.Kuralları, her zaman olan olağan şeyleri anlatmak için kullanılır.
Örneğin; akşamları kitap okurum, sabahları erken kalkarım, sabahları erken kalkamam, hafta sonları spor yaparım, bayramlarda köye giderim, cumartesi günleri yabancı dil kursuna giderim, elmayı severim, armutu sevmem, kışları soğuk olur, yazları sıcak olur, dünya güneşin etrafında döner gibi cümleler hep geniş zamanda kurulmuş cümlelerdir.
Bizler bazen günlük hayatta geniş zamanı şimdiki zamanla da ifade ederiz, aşağıdaki cümleler fiilin ekine bakıldığında şimdiki zamanda kurulmuş gibi görünse de anlam olarak geniş zamanı vermektedir:
hafta sonları sinemaya gidiyorum
akşamları kitap okuyorum
sabahları erken kalkıyorum
cumaları camiye gidiyorum

gibi cümlelerin fiili ek olarak iyor, ıyor, yor eklerini içerdiğinden ek olarak şimdiki zaman gibi görünse de anlam olarak geniş zamanı ifade etmektedirler.Küçük bir bilgi olarak aklınızda bulunsun.

Şimdi Simple Present Tense yani ingilizce geniş zamanda nasıl cümle kurulur, kalıbı nedir, hangi ekler kullanılır gibi konularda bilgiler verelim.İngilizcede geniş zaman, gelecek zaman, geçmiş zaman, şimdiki zaman gibi birçok zaman bulunmakta olup bunların her birinin farklı bir kalıbı, yardımcı fiili ve ekleri olabilmektedir, ancak hepsinin kalıbı belli olduğu için bunları öğrenmek ve ezberlemek çok kolaydır.

Şimdi ingilizce geniş zamanın nasıl yapıldığına bakalım.

Geniş Zaman – Simple Present Tense

ÖZNE + YÜKLEM + DİĞER ÖĞELER

İngilizce Simple Present Tense kalıbı yukarıdaki gibidir.Özne, ardından fiil (yüklem) ve ardından diğer öğeler (nesne, tümleç vs.) gelir.
Burada çok önemli bi kural şudur: Eğer özne üçüncü tekil şahıs yani o ise yani he, she, it ise o zaman fiile s takısı eklenir.
Diğer öznelerde ise fiile herhangi bir ek koymaya gerek yoktur, fiil aynen (eksiz olarak, orjinal haliyle) kullanılır.

Hemen örneklerimize geçelim.

ÖZNE: I (BEN)
FİİL: DRINK (İÇMEK)
NESNE: MILK (SÜT)

I drink milk : Ben süt içerim

You drink milk : Sen süt içersin
He drinks milk : O (erkek) süt içer
She drinks milk : O (dişi) süt içer
It drinks milk : O (nötr) süt içer
We drink milk : Biz süt içeriz
You drink milk : Siz süt içersiniz
They drink milk : Onlar süt içerler

Fiilimizi değiştirelim yeni örnekler verelim:

I run: Ben koşarım
You run: Sen koşarsın
He runs: O koşar
They run: Onlar koşarlar

I read: Ben okurum
He reads: O okur
We read: Biz okuruz

I read book: Ben kitap okurum
He reads book: O kitap okur
They read book: Onlar kitap okurlar
We read book: Biz kitap okuruz

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi he, she, it zamirlerinde yani üçüncü tekil zamirde cümlenin fiiline bir s takısı eklemek gerekmektedir.Üçüncü tekil şahıs demişken, biliyorsunuz ki üçüncü tekil şahıs sadece he, she, it zamirleri demek değildir.Mesela kedi süt içiyor cümlesindeki kedi kelimesi de üçüncü tekil şahıstır.Araba gidiyor cümlesindeki araba kelimesi de üçüncü tekil şahıstır.Aynı şekilde üçüncü çoğul şahıs sadece “onlar” zamiri değildir, mesela “Ali ve Veli bahçede otururlar” cümlesindeki “Ali ve Veli” ifadesi de üçüncü çoğul şahıstır.”Kuşlar uçuyorlar” cümlesindeki “kuşlar” öznesi de üçüncü çoğul şahıstır.Bunu zaten Türkçe derslerinizden biliyorsunuz.

Şimdi örneklerimize devam edelim:

I play football : Ben futbol oynarım
You play football : Sen futbol oynarsın
He plays football : O futbol oynar
She plays football : O futbol oynar
We play football : Biz futbol oynarız
They play football : Onlar futbol oynarlar
Ali and Ahmet play football : Ali ve Ahmet futbol oynarlar (Burada Ali ve Ahmet “onlar” öznesi oluyor, yani üçüncü çoğul şahıs oluyorlar)

3. tekil şahıslarda (yani he, she, it) fiile -s takısı eklerken dikkat edilmesi gereken ufak bir istisna vardır.Eğer cümlede kullanılan fiil -ss, -sh, -ch, -x veya -o ile bitiyorsa bu fiillere -s takısı değil, es eklenir.Örneğin kisses
, fixes gibi..
Ayrıca; fiil, bir sessiz ve ondan sonra y ile bitiyorsa y düşer -ies eklenir study fiili böyle bir durumda studies haline gelir.Yine aynı şekilde carry fiili ise carries olarak kullanılır.Bu küçük istisnayı da sürekli aklımızda tutmalıyız.

Sanırız ingilizce geniş zaman yani Simple Present Tense zamanında cümle kalıbını anladık.Dikkat edelim, önce özne, sonra fiil, eğer özne üçüncü tekil ise fiile s veya es takılarından uygun olanı ve cümlenin diğer öğeleri gelecek şekilde sıralama yapıyoruz.

Simple Present Tense
ÖZNE + FİİL + DİĞER ÖĞELER

Bu dersimizde ingilizce geniş zamana yani Simple Present Tense e giriş yapmış olduk, bir sonraki dersimizde çok daha çeşitli cümleler kuracağız, cümlelerde daha farklı öğeler ve fiiller kullanacağız, cümlelerimizi ve cümle kurma yeteneğimizi daha da geliştireceğiz.Temel basit cümle yapılarından daha karmaşık ve uzun cümle yapılarına geçeceğiz, bol örneklerle kendimizi daha da geliştireceğiz.

İngilizce Simple Present Tense cümlelerde bir de genellikle zaman zarfları çok kullanılır.
Mesela Sabahları erken kalkarım, akşamları ders çalışırım, genellikle yüzmeye giderim, sık sık kitap okurum gibi cümlelerde bulunan genellikle, sık sık, sürekli, sabahları, akşamları, her gün, her hafta gibi zaman bildiren kelimeleri ise bundan sonraki derslerimizde göreceğiz.

Bu dersimizde İngilizce Geniş Zaman, İngilizce Simple Present Tense adlı konumuzu işlemiş olduk, bu dersimizde Affirmative yani olumlu cümleler üzerinde durduk.İleriki derslerimizde Simple Present Tense olumsuz ve Simple Present Tense soru cümlelerini de göreceğiz.

İngilizce öğrenme sürecinde hepinize başarılar dileriz.About

Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

One thought on “İngilizce Simple Present Tense, İngilizce Geniş Zaman

  1. Handan dedi ki:

    çok nitelikli. teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica