Home » İngilizce Zamanlar » İngilizce Geniş Zaman Simple Present Tense Olumsuz Soru Cümleleri

İngilizce Simple Present Tense olumsuz soru cümleleri, İngilizce Simple Present Tense konu anlatımı, İngilizce Simple Present Tense örnek cümleler, İngilizce Simple Present Tense olumsuz cümleler, İngilizce Simple Present Tense soru cümleleri, İngilizce Simple Present Tense dersi anlatımı, İngilizce geniş zaman konu anlatımı, İngilizce geniş zaman örnek cümleler, İngilizce geniş zaman soru cümleleri, İngilizce Simple Present Tense geniş zaman olumsuz cümleler, İngilizce Simple Present Tense İngilizce geniş zaman konu anlatımı

Simple Present Tense Olumsuz Soru Cümleleri Konu Anlatımı
İngilizce Geniş Zamanda Olumsuz Soru Cümlesi Yapmak

Bu dersimizde Simple Present Tense – İngilizce Geniş Zamanda olumsuz soru cümlelerini göreceğiz.
Daha önceki derslerimizde Simple Present Tense’in ne demek olduğunu, ne zaman kullanıldığını, nasıl cümle kurulduğunu, İngilizce simple present tense ile olumlu cümlelerin ve soru cümlelerinin nasıl kurulduğunu anlatmıştık.

Sizler daha önceki derslerimizde de gördüğümüz kalıpları biliyorsunuz, tekrar hatırlatmak gerekirse;

Simple Present Tense – İngilizce Geniş Zaman DÜZ CÜMLE KALIBIMIZ: ÖZNE + FİİL + DİĞERLERİ

Simple Present Tense – İngilizce Geniş Zaman SORU CÜMLESİ KALIBIMIZ: FİİL + ÖZNE + DİĞERLERİ

Simple Presenet Tense düz cümle ile soru cümlesi arasındaki tek fark sadece ÖZNE ile FİİL’in yer değiştirmesinden ibarettir.Özne başta olursa düz cümle, fiil başta olursa soru cümlesi oluyor.
Bu hususu, daha önceki İngilizce geniş zaman derslerimizde zaten görmüştük.

Olumsuz cümleleri de bir önceki dersimizde görmüştük, dilerseniz Buraya Tıklayarak Simple Present Tense Olumsuz Cümleler adlı dersimize bakabilirsiniz. (Yeni pencerede açılır)

Dilerseniz Buraya Tıklayarak (Yeni pencerede açılır) Simple Present Tense Soru Cümleleri adlı dersimize de bakabilirsiniz.Hatırlamanız açısından faydalı olacaktır.

Bizler bu dersimizde olumsuz-soru cümlelerini göreceğimiz için öncelikle olumsuz cümleler hakkında da kısa bir bilgi verelim.Geçtiğimiz derste demiştik ki; Olumlu cümle kalıbımız yukarıda da gösterildiği gibi ÖZNE + FİİL + DİĞERLERİ idi, olumsuz cümle kalıbımız ise ÖZNE + DO NOT/DOES NOT + FİİL + DİĞERLERİ şeklinde olacaktır.Yani ingilizce’de geniş zamanda olumlu bir cümleyi olumsuz yapmak için özneden sonra DO NOT veya DOES NOT getirilir.

DO NOT ve DOES NOT kelimeleri fiile olumsuzluk anlamı katar.
Daha önceki derslerimizde do ve does hakkında bilgiler vermiştik ancak yine üzerinde durulmasında fayda görüyoruz.Cümlede kullanacağımız özne 3. TEKİL ŞAHIS İSE o halde bu özneden sonra DOES NOT kullanılır.3. TEKİL ŞAHIS DEĞİLSE DO NOT kullanılır.Yani cümlede kullanacağımız özne 3. tekil şahıs (yani he, she, it) ise DOES NOT kullanılır, diğer şahıslar için (mesela, I, you, we, they gibi) DO NOT kullanılır.
ANCAK ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUSU BELİRTMEK İSTERİZ Kİ, OLUMLU CÜMLELERDE 3. TEKİL ŞAHISTA (HE, SHE, IT) FİİLE EKLENEN -S TAKISI OLUMSUZ CÜMLELERDE KULLANILMAZ.

Şimdi, yukarıdaki bölümde Simple Present Tense için hem soru cümlelerinin nasıl yapıldığını hem de olumsuz cümlelerin nasıl yapıldığını hatırlattık.O halde şimdi Simple Present Tense (yani İngilizce geniş zaman) için olumsuz-soru cümlelerimizin nasıl yapılacağına bakalım.

İngilizce Geniş Zaman (Simple Present Tense) İçin Olumsuz Soru Cümlesi Kalıbımız:

1. DO/DOES + ÖZNE + NOT + FİİL + DİĞERLERİ

2. DON’T/DOESN’T + ÖZNE + FİİL + DİĞERLERİ

Yukarıda 2 adet kalıp görmekteyiz.Görüldüğü gibi, İngilizce Simple Present Tense (İngilizce geniş zaman) olumsuz soru cümlesi yapmak için 2 yol vardır.İkisi de aynı anlama çıkar, herhangi bir fark yoktur, dilediğinizi veya kolay geleni kullanabilirsiniz değerli arkadaşlar.Daha önceki derslerimizde do-does/don’t-doesn’t hakkında bilgi verdiğimiz için burada yer vermeyeceğiz ve hemen yukarıda gösterdiğimiz olumsuz soru cümlesi kalıplarımız üzerinden örneklerimizi vereceğiz.

İngilizce geniş zaman olumsuz soru cümlelerine örnekler:

Do I not run? : Ben koşmaz mıyım?
Don’t I run? : Ben koşmaz mıyım?

Do you not run? : Koşmaz mısın?
Don’t you run? : Koşmaz mısın?

Do they not run? : Onlar koşmazlar mı?
Don’t they run? : Onlar koşmazlar mı?

Doesn’t he run? : O koşmaz mı?
Does he not run? : O koşmaz mı?

Doesn’t she run? : O koşmaz mı?
Does she not run? : O koşmaz mı?

Yukarıdaki örnekler her iki kalıbımız kullanılarak yapıldı. Görüldüğü gibi iki kalıbımızdan hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

Şimdi farklı fiiller kullanarak farklı cümleler kuralım, bu kez olumlu ve olumsuz farkını anlamak için hem simple present tense olumlu soru cümlesi hem de olumsuz soru cümlesi yazarak aradaki farkı iyice anlayalım.

Do you run? : Koşar mısın?
Don’t you run? : Koşmaz mısın?

Do you run everyday? : Her gün koşar mısın?
Don’t you run everyday? : Her gün koşmaz mısın?

Does he reads? : O okur mu?
Doesn’t he read? : O okumaz mı?

Does he reads book? : O kitap okur mu?
Doesn’t he read book? : O kitap okumaz mı?

Does he reads book everyday? : O hergün kitap okur mu?
Doesn’t he read book everyday? : O her gün kitap okumaz mı?

Do they play football? : Onlar futbol oynarlar mı?
Don’t they play football? : Onlar futbol oynamazlar mı?

Şimdi de hem olumsuz düz cümleler verelim hem de olumsuz soru cümleleri verelim ve aradaki farkı iyice anlayalım.Daha önceki derslerimizde bunların hepsini ayrı ayrı gördük ancak bir kez daha görmemiz daha yararlı olacaktır değerli arkadaşlar.

They don’t play football : Onlar futbol oynamazlar
Don’t they play football? : Onlar futbol oynamazlar mı?

He doesn’t play football : O futbol oynamaz
Doesn’t he play football? : O futbol oynamaz mı?

Yukarıda da ingilizce olumsuz cümlelerin hem düz halini hem de soru halini bir kez daha kısaca görmüş olduk.

Bu dersimizle birlikte İngilizce geniş zaman yani Simple Present Tense konusunu bitirmiş oluyoruz.
Bu dersimize kadar simple present tense ile ilgili olarak web sitemizde sizlere aşağıdaki konuları anlatmış olduk:

İngilizce Simple Present Tense (Geniş Zaman) Konu Anlatımı

İngilizce Simple Present Tense Olumsuz Cümleler

İngilizce Simple Present Tense Soru Cümleleri

İngilizce Simple Present Tense Olumsuz Soru Cümleleri

İngilizcegeniş zaman ile ilgili olarak kendiniz de bol bol örnekler türetiniz, basit olarak verdiğimiz örneklerin fiillerini ve öznelerini değiştirerek farklı cümleler kurmaya çalışınız.

Değerkli arkadaşlar, İngilizce öğrenme serüveniniz boyunca hepinize üstün başarılar dileriz.

Kullanıcılar şunları da aradı:About

Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica