Home » İngilizce Zamanlar » Simple Present Tense, İngilizce Geniş Zaman Olumsuz Cümleler

İngilizce Simple Present Tense olumsuz cümleler, İngilizce Simple Present Tense konu anlatımı, İngilizce Simple Present Tense örnek cümleler, İngilizce Simple Present Tense olumsuz cümleler, İngilizce Simple Present Tense olumsuz örnek cümleler 6. sınıf 7. sınıf 8. sınıf 9. sınıf, İngilizce Simple Present Tense dersi anlatımı, İngilizce geniş zaman konu anlatımı, İngilizce geniş zaman örnek cümleler, İngilizce geniş zaman olumsuz cümleler, İngilizce Simple Present Tense geniş zaman olumsuz cümleler, İngilizce Simple Present Tense İngilizce geniş zaman konu anlatımı

İngilizce Geniş Zaman, Simple Present Tense Olumsuz (Negative) Düz Cümle Kurulumu

Bu dersimizde Simple Present Tense yani ingilizce geniş zamanda olumsuz (yani Negative) cümlelerin nasıl yapılacağını inceleyeceğiz.Bundan önceki derslerimizde Simple Present Tense olumlu cümleler ile soru cümlelerinin nasıl yapıldığını öğrenmiştik.Daha önce de değindiğimiz gibi; Geniş zaman bir işin, bir eylemin her zaman veya zaman zaman, genellikle, belirli periyotlarda, sık sık yapıldığını, mesela bazı şeylerin alışkanlık haline getirildiğini ve benzer şeyleri anlatmak için kullanılır.Kuralları, her zaman olan olağan şeyleri anlatmak için kullanılır.Örneğin; akşamları televizyon izlemem, sabahları erken kalkarım, sabahları erken kalkmam, o hafta sonları spor yapar, bayramlarda köye gideriz, hafta sonu çalışmayız, elmayı sever misin, armuttan hoşlanır mısın, kışları soğuk olur, yazları sıcak olur, dünya güneşin etrafında döner gibi cümleler hep geniş zamanda kurulmuş cümlelerdir.

Şimdi olumlu bir cümleyi nasıl olumsuz hale getireceğimize bakalım.Bu derste biz sadece olumsuz düz cümleleri göreceğiz, bir sonraki derste ise olumsuz soru cümlelerini göreceğiz.

Olumlu cümle kalıbımız yukarıda da gösterildiği gibi ÖZNE + FİİL + DİĞERLERİ idi, olumsuz cümle kalıbımız ise ÖZNE + DO NOT/DOES NOT + FİİL + DİĞERLERİ şeklinde olacaktır.Yani ingilizce’de geniş zamanda olumlu bir cümleyi olumsuz yapmak için özneden sonra DO NOT veya DOES NOT getirilir.
DO NOT ve DOES NOT kelimeleri fiile olumsuzluk anlamı katar.
Daha önceki derslerimizde do ve does hakkında bilgiler vermiştik ancak yine üzerinde durulmasında fayda görüyoruz.Cümlede kullanacağımız özne 3. TEKİL ŞAHIS İSE o halde bu özneden sonra DOES NOT kullanılır.3. TEKİL ŞAHIS DEĞİLSE DO NOT kullanılır.Yani cümlede kullanacağımız özne 3. tekil şahıs (yani he, she, it) ise DOES NOT kullanılır, diğer şahıslar için (mesela, I, you, we, they gibi) DO NOT kullanılır.
ANCAK ÇOK ÖNEMLİ BİR HUSUSU BELİRTMEK İSTERİZ Kİ, OLUMLU CÜMLELERDE 3. TEKİL ŞAHISTA (HE, SHE, IT) FİİLE EKLENEN -S TAKISI OLUMSUZ CÜMLELERDE KULLANILMAZ.
Şimdi bu kalıbımızı bir kez daha büyükçe görelim:

OLUMLU CÜMLE: ÖZNE + FİİL + DİĞERLERİ

OLUMSUZ CÜMLE: ÖZNE + DO NOT/DOES NOT + FİİL + DİĞERLERİ

Burada kullandığımız DO NOT ile DOES NOT kelimelerinin kısaltılmış halleri de mevcuttur ve genellikle kısaltılmış olarak kullanılırlar.

DO NOT = DON’T
DOES NOT = DOESN’T
Yukarıdaki kısaltılmış halleri kullanmak da mümkündür.

Şimdi kalıbımıza uygun olarak örneklerimize geçelim, karşılaştırmalı olarak hem olumlu cümle hem de olumsuz cümlelerimizi yazalım ki aradaki fark iyice anlaşılsın.

Örnekler:

I run: Ben koşarım
I do not run: Ben koşmam

I read: Ben okurum
I do not read: Ben okumam

I write : Ben yazarım
I do not write: Ben yazmam

You run : Sen koşarsın
You do not run : Sen koşmazsın

You read : Sen okursun
You do not read : Sen okumazsın

We write: Biz yazarız
We do not write : Biz yazmayız

He runs : O koşar (Olumlu cümle olduğu için ve özne 3. tekil şahıs olduğu için fiile -s takısı ekledik)
He does not run : O koşmaz (Görüldüğü gibi, olumsuz cümlelerde özne 3. tekil şahıs bile olsa, fiile -s takısı eklenmiyor)

She reads : O okur
She does not read : O okumaz

It speaks : O konuşur
It does not speak : O konuşmaz

He speaks English : O İngilizce konuşur
He does not speak English : O İngilizce konuşmaz

Şimdi de kısaltılmış olan don’t ve doesn’t ile ilgili örnekler verelim.

He speaks Turkish : O Türkçe konuşur
He doesn’t speak Turkish : O Türkçe konuşmaz

We speak English : Biz İngilizce konuşuruz
We don’t speak English : Biz İngilizce konuşmayız

I read book : Ben kitap okurum
I don’t read book : Ben kitap okumam

They play football : Onlar futbol oynarlar
They don’t play football : Onlar futbol oynamazlar

You play football : Siz futbol oynarsınız
You don’t play football : Siz futbol oynamazsınız

I play football : Ben futbol oynarım
I don’t play football : Ben futbol oynamam

He plays football : O futbol oynar
He doesn’t play football : O futbol oynamaz

Muharrem plays football : Muharrem futbol oynar
Muharrem doesn’t play football : Muharrem futbol oynamaz

Muharrem reads book : Muharrem kitap okur
Muharrem doesn’t read book : Muharrem kitap okumaz

Hasan and Hakan play football : Hasan ve Hakan futbol oynarlar
Hasan and Hakan don’t play football : Hasan ve Hakan futbol oynamazlar

Öyle sanıyoruz ki örneklerimiz ile konumuzu anladınız.
Daha önce de değindiğimiz gibi, Simple Present Tense yani İngilizce Geniş Zamanda olumlu cümlede özne 3. tekil şahıs olduğunda fiile eklenen -s takısı olumsuz cümlelerde kullanılmaz, fiil yalın olarak kullanılır, bunu unutmayalım.

Bunun dışında, olumsuz cümlelerde 3. tekil şahıs öznelerde doesn’t kullanıldığını, diğer öznelerde ise don’t kullanıldığını, doesn’t ve don’t kelimelerinin cümleye olumsuzluk anlamını verdiğini ve fiilin önünde kullanıldığını hatırımızdan çıkarmayalım.

Bu dersimizde Simple Present Tense – İngilizce Geniş Zamanda olumsuz cümlelerin nasıl kurulduğunu görmüş olduk, bir sonraki derste ise Simple Present Tense – İngilizce Geniş Zamanda olumsuz-soru cümlelerinin nasıl yapılacağını göreceğiz.

Hepinize İngilizce öğrenme sürecinizde üstün başarılar dileriz.

Kullanıcılar şunları da aradı:About

Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

4 thoughts on “Simple Present Tense, İngilizce Geniş Zaman Olumsuz Cümleler

 1. melisa yeşilyurt dedi ki:

  çççççook güzel bir site yani mükemmel mükemmel kelimesi bile yetmez

 2. hakan dedi ki:

  ödevden kurtardı
  walla İngilizce ödev hazırlama sitesi gibisiniz, çok iyi dersler var burda

 3. ada dedi ki:

  Gerçekten öyle

 4. Güzel dedi ki:

  çok iyi anlatmışsınız teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica