Home » Temel Almanca Dersleri » Almanca Şahıs Zamirleri

9. sınıf Almanca şahıs zamirleri, 10. sınıf Almanca şahıs zamirleri, Almanca kişi zamirleri, Şahıs zamirleri Almanca.

Değerli arkadaşlar, bu dersimizde Almanca şahıs zamirlerini göreceğiz.

Almanca şahıs zamirleri Türkçe’dekinden biraz daha farklıdır.

almanca-sahis-zamirleri

almanca-sahis-zamirleri

Yukarıda görüldüğü üzere sie zamiri bir kaç farklı anlam taşır.
Sie zamirinin hangi anlamda kullanıldığını cümlenin gidişinden, fiil çekimlerinden vb.
anlayacağız.

Yukarıda verilen zamirlerin içinde sadece nazik hitapta kullanılan Sie zamirinin cümle içinde büyük harfle, diğerlerinin ise küçük harfle yazıldığını unutmamanız gerekir. Nazik hitabı (siz) genelde kendimizden büyük kişilere, tanımadığımız kişilere, sen diye hitap edemeyeceğimiz kişilere hitap ederken veya resmi durumlarda kullanırız.

ich BEN
du SEN
er O
sie O
es O
wir BİZ
ihr SİZ
sie ONLAR
Sie SİZ

Şimdi “ben Muharrem’im, ben öğretmenim, sen öğrencisin, o fırıncıdır” gibi cümleleri nasıl kuracağımızı öğrenelim.
Bu cümleleri kurabilmek için (tıpkı İngilizce’ deki gibi) şahıs zamirlerinin yanında yardımcı fiiller kullanmamız gerekiyor. Şimdi bu yardımcı fiillerin neler olduğunu görelim:

almanca-sahis-zamirleri-yardimci-fiiller

almanca-sahis-zamirleri-yardimci-fiiller

Yukarıdaki tabloda Almanca şahıs zamirleri ile birlikte kullanılan yardımcı fiiller verilmiştir, İngilizce bilen arkadaşların daha kolay kavramaları için yan tarafta İngilizce örnekler de verilmiştir.

Şimdi yapacağımız şey bu şahıs zamirlerini ve yanlarında verilen yardımcı fiilleri kullanarak cümle kurmaya çalışmaktır.

Şimdi Almanca basit cümleler kurmaya başlayabiliriz.

Şimdi Şimdi “ben Muharrem’im, ben öğretmenim, sen öğrencisin, o fırıncıdır” gibi cümleleri nasıl kuracağımız ayrı bir sayfada verilecektir.

Bu dersin devamı ayrı bir sayfada verilmiştir, bu dersin devamını BURAYA TIKLAYARAK okuyabilirsiniz. (yeni pencerede açılır)

Hepinize Almanca derslerinizde üstün başarılar dileriz.

www.ingilizcelmanca.com ekibi.

Kullanıcılar şunları da aradı:About

Sitemizde yer alan tüm yazıların ve sitemiz tarafından oluşturulan resimlerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yer alan tüm içeriğin telif hakları tarafımıza aittir.Site içeriğinin başka yerlerde yayınlanıp yayınlanmadığı periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hangi amaçla olursa olsun, sitemizde yer alan yazıların tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, herhangi bir yolla çoğaltılması, yayınlanması, ticari veya başka bir amaçla kullanılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar, doğacak cezai sorumluluğu ve sitemizin hazırlanmasındaki mali külfeti ve maddi ve manevi tazminatı peşinen kabullenmiş sayılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica