İngilizce hitap etme şekli, ingilizce bay bayan hitap etme biçimleri

Bu dersimizde kendimizi tanıtmanın yanısıra başkalarına da hitap etmeyi öğreniyoruz, konuyla ilgili olarak daha önce ilk isim ile soyadı kullanımının toplumsal kurallara bağlı olduğunu görmüştük. Şimdi İngilizce’de kullanılan bazı hitap şekillerini öğrenelim.

 

Mr.
Beylerin isimlerinden

Mr. Sam Smith Mr. Smith

Mrs.
Mrs. Jane Jones Mrs. Jones

Evli bayanların isimlerinden

Miss Mary Holt Miss Holt
Miss

Bekâr bayanların isimlerinden önce kullanılır. Son zamanlarda özellikle çalışan ve meslek sahibi olan bayanların tercih ettiği Ms. bayan isimlerinden önce sık sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu tercihin daha çok 40 yaşından küçük bayanlar arasında kabul gördüğü de bir başka gözlemdir.

Akademik ve tıp çevrelerinde ise Dr. hitabı kullanılır. Dr. hem bir akademik alanda doktora yapmış kişiler hem de tıp doktorları için kullanıldığından, konuştuğumuz kişinin tıp doktoru olup olmadığını ayrıca sorup öğrenmek gerekir. Dr. İngilizce’de kullanılan tek akademik hitap şeklidir. Bu özelliği ile de Türkçe’den farklılık gösterir.

Bu hitapların yanısıra bayanlar için Madam, beyler için de Sir genel olarak kullanılır. Genellikle isimlerini bilmediğimiz kişilere hitap etmemiz gerektiğinde kullanılır. Sir ve Madam kelimelerinden sonra asla isim kullanılmaz. Bu iki kelimenin kullanılışı Türk­çe’deki Efendim kelimesinin kullanılışına benzer.

Çoğumuzun bildiği bu konu üzerinde ayrıntılı durmamızın nedeni, Mr., Mrs., Miss, Ms. ve Dr. hitaplarının Türkçe’de çok sık yanlış kullanıldığını gözlememiz olmuştur. Bu hitap şekillerini Türkçe’ye bey veya hanım diye çevirmemiz son derece hatalı olmakla birlikte ne yazık ki çok sık yaptığımız bir hatadır. Bu nedenle sık sık Mr. Sam, Mrs. Jane gibi yanlış kullanışlar ortaya çıkmaktadır.

İngilizce’de yukarıda saydığımız hitap şekillerinden sonra her zaman ya isim ve soyadı ya da yalnız soyadı kullanılır, ilk isim hiçbir zaman kullanılmaz.

Bir yanıt yazın